3ds max mi? Sketchup mı?

Herkese merhabalar arkadaşlar, ben Kubilay
3dsmax-full-logo                                                  sketchuplogo
Bugün sizlerle açıklamalı olarak 3d max ve Sketchup programlarının kullanımlarına göre sizlerle paylaşıcağım.
Her iki programda kendilerine göre artısı olan bir sisteme sahiptir. Sizi yönlendirmek gibi olmasın bu iki programı kıyaslamaya
çalışıcağım. Bunun ile ilgili sorularınız olursa çekinmeden aşağıya yazabilirsiniz.
Evet başlayalım.
 1.Karışıklık ve Basitlik,
Evet, burada insan 2 arayüz ile karşılaşıyor.

Evet burada Max açık ara arayüzü basit ve sade görünüyor. Ama bu görüntü sizleri yanıltmasın.

2.Tasarım Kolaylıkları
Burada ise kişisel tecrübelerinden yararlanarak, en temel tasarımları kolaylıkla sketchup’da yapabilirsiniz.

Burada ağır olarak Sketchup önerebilirim. Çünkü basit olarak bir şeyi modellemek istiyorsanız KÜTLESEL olarak sizlere kolaylıklar sunar.

3.Tasarımları Esnetme

Bu madde de ise sizlere tasarladığınız şeyin nasıl daha esnek ve değiştirilebilir olmasını istiyorsanız. O zaman ince ayarlar konusunda sizlere MAX’i önerebilirim.


Burada zaten binlerce plugin tek program içerinde yer alıyor. Daha eski program olduğundan hem ara yüzü hem de kullanımı sketchup’tan daha kapsamlıdır.

4.Autocad’e aktarma 

Evet, geldik en zor soruya peki her şeyi yaptınız. Ama autocad’e nasıl aktaracaksınız. Bu konuda makale var mıdır? bilmiyorum. Ancak sizlere bu hususta bir şey yapmadan autocad’e aktarma konusunda çok yardımcı olan tabi ki de Sketchup.


Autodesk ürünleri olsalarda 3ds max ve Autocad fazla barışık değillerdir birbirlerine. Bunun için Illustrate adı verilen bir program duymuştum. 3d max için.
Sketchup’tan direk olarak dwg export edebilirsiniz. Ancak bu seçenekte 3ds max üzerinde malesef göremedim. Bunu autocad’e attığınızda size tüm sahneyi atıyor. Bunun olmaması için render programına bir plugin yapmışlar. Bunu araştırıp burada yayımlamak isterim doğrusu.
Ancak sadede gelirsek bize burada kolaylığı sketchup yapıyor.

5. Çalışma kolaylıkları

Evet, Şimdi ise sizlerle programlar üzerinde çalışma kolaylıklarından bahsediceğim. Bu tasarım kolaylığı ile ilgili değil yanlış anlaşımasın.
Çalışma programda yaptığınız şeylerle alakalı. Eğer siz programlarda fazla büyük programlarda çalışacaksanız bu konuda bilgisayarınız iyi değil ise o zaman sizlere 3dsmax’i önerebilirim. Çünkü çok büyük dosyalar üzerinde çalışmak için sizlere Xref adı verilen sistemi sağlıyor.
Yani siz 50 blokluk site yapacaksınız ve adamda render içinde hepsini görmek istiyor. Peki siz ne yapacaksınız? Photoshop’ta ayrı ayrı alıp mı birleştireceksiniz? Evet olabilir ama çok sıkıntı doğurabilir. Bize is burada 3ds max kolaylık sağlıyor. Nasıl mı? dediğim gibi xref. referans sistemiyle . Yaptığınız ve hazırladığınız binaları ayrı ayrı dosyalardan birleştirmek istediğiniz dosyaya çağırıyor. Görüntü olarak sonra render’a geçtiğinde size o binanın tamamını gösteriyor. Fakat buna Sketchup’ta karşılaşmadım şu ana kadar. 300mb’tan sonra acayip kasıyor. Fakat Max’te 1-2 GB’a kadar tasarım yapabiliyorsunuz. Tabi bunlar sizin istediğinize ve bilgisayar sisteminize bağlı.

6. Render Alma

Evet bu konuya değinelim. Aslında her iki programda da vray’de render aldığınızda göreceksiniz ki ;


Sketchup’ta noise namına bir şey yok bu çok güzel. Fakat aynısını 3dsmax’te denediğimizde ise renderımız çok noise’a sahip olacaktır.

7.Programda Kasılma

Bu konuya değinmek gerekirse 3ds max’de kasılmalar çok büyük polygonlara sahip nesnelerle olurken, diğer yandan sketchupta da aslında aynı sistemle kasma gösteriyor. Bu konuda ikisi de aynı çalışıyor diyebilirim.

8. Çalışma prensipleri

Evet Çalışma prensipleri olarak 3d max polygon ve vertexler ile çalışırken


Sketchup yüzeyler ile ve kenarlar ile çalışıyor. Bunların en düşük düzenleme yeri bunlardır arkadaşlar.
3ds max noktasal düzenlemeyi sizlere sağlıyor. Fakat sketchupta bunu yapmak için ayrı bir plugin yüklemeniz gerekmekte.

9.Pluginler

Evet bu başlığı ayrı bir başlık altında her iki program için alıcağım. Bunun ile ilgili olarak kısaca şunları söylemek istiyorum.


Sketchup için ayrı ayrı indirebileceğiniz bir deposu var Extension house
3ds max için ise ayrı ayrı firmalar yapsa da aynı yerde toplandığı bir sistem yok.

10. Kullanılacak 3d hazır nesneler

Bu konuda 3ds max açık ara önde olsada bu nesnelerin ve objelerin toplandığı bir yer malesef yok. Çünkü çok fazla oluşturulmuş bir kütüphane var. Her tasarımcının ayrı bir kütüphanesi hatta. Fakat Sketchup’taki gibi Warehouse’ maalesef yok. Bu konuda Sketchup’ı tebrik ederim çok güzel bir sistemi var.


Evet, bugünlük bu kadar yazıyorum arkadaşlar. Aslında üzerlerinde çok konuşulacak bir yanı var.
Bir sonraki yazımda bu ve diğer programları daha detaylı bir şekilde kıyaslamak isterim.
(Sizden sadece şunu yapmanızı isterim. Eğer sitem üzerinden bir şey alıcaksanız kopyalamada olsa bu bir emek söz konusu olduğundan sitemi referans olarak gösterirseniz sevinirim.)
Gösterdiğiniz ilgiye ayrıca teşekkür ederim iyi çalışmalar iyi günler arkadaşlar.
Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle. Umarım yararlı olmuştur.

Article written by admin

1994 yılında Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde dünyaya geldim. İlk,orta ve lise öğrenimimi Kayseri'de tamamladıktan sonra Üniversite için Kocaeli'ye geldim. Burada 4 yıllık eğitimimi tamamladıktan sonra iş hayatına atıldım. Şu an Kocaeli'de ikamet ediyorum.

Be the first to comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir